воскресенье, 14 декабря 2014 г.

Портфоліо

Образ головної героїні в драмі «Талан» М.Старицького

Урок № 5
Тема.  Образ головної героїні в драмі «Талан» М.Старицького, морально-етичні проблеми сім’ї та становище українського театру за п’єсою.
Мета: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту  п’єси,  дослідити образ Марії Лучицької в творі, інших героїв,допомогти осмислити й визначити художню цінність твору, розвивати самостійність, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні судження; формувати кругозір, світогляд школярів; сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки, шанобливе ставлення до людини, її прав; зневажливе ставлення до  приниження її гідності.
Тип уроку: урок - портрет
Обладнання: анкети
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
1.     Вступне слово вчителя
«Який довершений витвір – людина...» - проголошує В. Шекспір словами свого героя Гамлета. Ми, люди, багатогранні і різноманітні. Чи могли б ви однозначно відповісти на питання: «Хто я?» (Відповіді учнів). А що б ви відповіли на питання: « Хто така Марія Лучицька  ?» (Відповіді учнів).
Сьогодні на уроці ми спробуємо створити її портрет .
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.     Виставка та  аргументування кольорограми  психологічного настрою  актриси впродовж п’єси.
2.     Зачитати приклади професійної лексики акторів, довести доречність її вживання.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.     Характеристика образів персонажів
 Слово вчителя
У драмі «Талан» основну увагу драматург зосереджує на всебічному розкритті образу Лучицької, на показі її сценічного та особистого життя. Інші персонажі зображені блідніше: вони власне підпорядковані більш широкому розкриттю образу головної героїні твору.
Тож я пропоную вам створити групи образів п’єси, об’єднавши їх за певними ознаками.
(1 група – творча інтелігенція:  Марія Лучицька, Степан Безродний, Марко Жалівницький, Ганна Кулішевич, Роман Лемішка;
2 група – бездари – заздрісники: Квятковська, Костенко, Юркович.
Кожен з героїв є своєрідним доповненням образу головної героїні. Тож давайте складемо  портрет Марії Лучицької ( за поданим планом)
• зовнішній вигляд (портрет);
• психологічний аналіз;
• характер персонажа;
• пряма авторська характеристика;
• характеристика героя іншими персонажами;
• порівняння героя з іншими персонажами, їх протиставлення;
• зображення умов, у яких живе й діє персонаж (інтер’єр);
• зображення соціального оточення, суспільства, яке має вплив на формування характеру;
• художня деталь;
• наявність або відсутність прототипу.
2.     Самостійна робота учнів у міні – групах ( по 3 учні), ( використати цитати , дібрані вдома)
3.     Виступ спікерів груп
(  Орієнтовний план-характеристика:
1. Марія Лучицька — центральна постать драми «Талан».
2. Зовнішній вигляд.
3. Риси характеру:
а) чиста, цілісна натура;
б) надзвичайна виразність і емоційність;
в) душевна сила й доброта.
4. Нещасливе кохання.
5. Талановита акторка.
6. Нелегке акторське життя.
7. Ставлення інших персонажів до героїні:
а) щире співчуття, любов друзів;
б) цькування преси, брудні закулісні інтриги.
8. Загибель молодості, краси, таланту.
9. Чим приваблює цей образ?)
4. Заповнення «анкети» за біографією героя (робота в парах).
1
Прізвище та ім’я   персонажа

2
Місце проживання

3
Вік

4
Зовнішній вигляд

5
Риси характеру

6
Поведінка, вчинки

7
Заняття, уподобання

8
Стосунки з  близькими, колегами


5. Гра « Ток –шоу»
(Учні об’єднуються у 4 групи, і розповідають про головну героїню від імені:
-         свекрухи;
-         Квітки;
-         Квятковської;
-         Безродного)

6.     « Коронація слова»
 Говорячи про талановиту людину, завжди хочемо відшукати талант і в самому собі. Тому  пропоную вам  конкурс «Коронація слова», у якому сьогодні беруть участь учнівські розгорнуті висловлювання. Зовсім скоро усі ви будете складати ЗНО з української мови та літератури. Працюючи над розгорнутим висловлюванням, ви повинні будете не тільки чітко сформулювати тезу, аргументи, а й навести доречні приклади. А тема висловлювання звучить так: « Трагедія життя і таланту»
7.     Значення драми «Талан»
Слово вчителя
  П’єса «Талан» не позбавлена окремих мелодраматичних прийомів, і все ж її можна вважати одним із кращих зразків жанру соціально-психологічної драми в українській літературі. Як режисер Старицький виходив із засад правдивості, життєвості, поваги до слова — одного із найважливіших засобів творення сценічного образу. Розвиваючи традиції О. Островського в зображенні життя акторів провінційного театру, він у драмі «Талан» не тільки показав актора як виразника морального потенціалу народу, а й зробив наступний крок у художній розробці проблеми інтелігенції та народу.
Продовжуючи типологічний ряд образів жінок, які ведуть нерівну боротьбу за особисту гідність, Лучицька багато в чому повторює їхню долю. Але, на відміну від них, із життя йде не тільки не зломленою, а в момент найвищого творчого злету.  Висока мета — служіння народові своїм талантом, своїм мистецтвом — вступає в суперечність із умовами життя суспільства, в якому мистецтво є предметом купівлі-продажу, а висока духовність піддається страшному натискові вульгарності та корисливості.

V. Закріплення вивченого
1.  Здійсніть уявний діалог  із акторкою.
Подумайте, можливо, хотіли б що в неї запитати, побажати, порадити тощо.
2. Незакінчене речення
•  Мені вдалося розкрити образ героїні через…
• На мою думку,  Марія Лучицька – це…
VІ. Підсумок уроку
Замість висновків…
         Рано чи пізно життя кожного з вас поставить перед вибором. Який висновок для себе ви зробили? (Керуватися не лише почуттями, а й розумом).
Життя воістину непросте. Воно часто кидає нас у вир випробувань, пробує на міцність нашу душу, наше серце, нашу силу волі. Тоді найважливішою є здатність вистояти, залишитися людиною. І в любові також. Щоб кохання було високим, священним почуттям, його не можна осквернити ані зрадою,  ані злим умислом. Буває так, на жаль, не завжди. Часто, як це маємо у драмі, долі людські ламаються, пісня залишається недоспіваною...
І пам’ятаймо, що хоча великою мірою на наше життя впливають обставини, які не залежать від нас, ми можемо творити своє щастя. Потрібно лише цінувати кожну щасливу мить:
Прокинутися вранці і всміхнутися,
Всміхнутися до світу й до людей.
Ні перед ким в покорі не зігнутись,
Горіти працею від здійснених ідей.
Шукати щастя у своїй роботі,
Красі радіти знов і знов,
І не відкласти на колись, на потім
Ні доброту, ні чесність, ні любов
Збагнути серцем – кожна мить єдина.
Неповторимі тиша й круговерть
І зрозуміти, що твоя родина –
Найкраще, най можливіше з безсмерть.
І хоч буває непроглядно гірко,
Не опустись до вовчого виття.
О щастя – ти піднебесна зірка,
Ти – кожна мить прожитого життя

VІІ. Домашнє завдання
1)    Дати розгорнуту відповідь (письмово) на запитання:
• У чому драматизм образу головної героїні п’єси «Талан» Марії Лучицької

2)    Підготуватися до уроку узагальнення за творчістю М. Старицького

Урок. "Талан"

Урок № 4
Тема. “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької.
Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях  М.Старицького,  проаналізувати його  соціально – психологічну драму « Талан» ,     розвивати вміння учнів зв’язно  й грамотно викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки  , виховувати розуміння загальнолюдських цінностей, любов і повагу до творчості письменника, до людей творчих професій.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет М. Заньковецької, епіграф до уроку , відеофільм

Я думаю, що моя сила найбільша у драмі.
М. Старицький

Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1.Зачитування учнями власних висловлювань.
2. « Хвилинка запитань»
Учні задають запитання однокласникам, які виникли після прочитання міні-творів.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативні вікна.
 (Кожен заповнює таблицю)
Поясни лексичне значення
Талан – це…
Намалюй символ
Створи асоціативний ланцюжок
Підбери антоніми

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Вступне слово
 Є ті, про кого не забувають. Їхні імена повинен знати кожен, хто по-справжньому любить свою Батьківщину. Вони – це душа України. А чи можна любити когось по-справжньому не знаючи його душі.
Вона виступала на багатьох сценах, її охрестили актрисою во істину світової величини. Марія Заньковецька ввійшла в історію як видатна українська актриса на зламі 19 і 20 століть. Саме про її геніальну постать і написав свою драму М.Старицький « Талан». Адже прототипом Марії Лучицької – головної  героїні -  є Марія Заньковецька.
Пропоную вам спочатку познайомитися з цією непересічною постаттю.
( перегляд відеофільму)


2. « Емоційний екран»
Обмін враженнями від переглянутого.
3. « Довідкове бюро»
 - Що означає слово « талан»? ( припущення дітей)
 - А ось як трактує це слово тлумачний словник:
1. Доля, життєвий шлях кого-небудь.  
2.  Щаслива доля, щастя
3.   Успіх, удача
4. Те саме, що талант ; хист
 Притча « Як талант друга шукав»
Ходив по світу талант. Багато хто хотів подружитися з ним.
Розум говорив:
- Талант, давай жити разом. Ти допоможеш мені талановито застосовувати розум.
Дурість пропонувала:
- Талант, йди до мене жити. Побачивши тебе поруч, люди не будуть сміятися з мене.
Багатство умовляло:
- Талант, з твоєю допомогою я ще більше розбагатію.
Бідність просила:
- Талант, допоможи мені винести нужду.
Але талант шукав особливого друга, який допоміг би йому самому стати кращим.
- Шукай одного, поки не знайдеш. Якщо хочеш чогось досягти, потрібно наполегливо йти до мети, незважаючи ні на що, -сказала наполегливість таланту.
- Мені потрібен саме такий друг! – вигукнув талант. – Дуже часто без наполегливості будь-який талант безплідний.
Отож давайте будемо наполегливими у подальшій роботі.
3. Повторення відомостей з теорії літератури
Драма — 1. Один із основних родів художньої літератури, що зображує дійсність безпосередньо через висловлювання та дії самих персонажів. 2. Один із жанрів драматичного роду, поряд із комедією, трагедією, це п’єса соціального чи побутового характеру з гострим конфліктом, який розвивається в постійній напрузі.
4. Визначення жанру твору
Соціально – психологічна драма – драматичний твір, у якому конфлікт має соціальний характер і реалізується через картини життя і побуту героїв.
5. Аналіз драми «Талан»
 У драмі «Талан» М. Старицький ставить і розв’язує з демократичних позицій низку важливих на той час проблем, зокрема таких, як доля митця в буржуазному суспільстві, ставлення цього суспільства до митця перед народом та боротьба за реалістичні шляхи розвитку мистецтва.
Події, змальовані в драмі, відбуваються в добре відомому для Старицького мистецькому світі. Чудово знаючи стан театральних справ на Україні, добре розуміючи велике значення сценічного мистецтва в житті народу, драматург правдиво відтворив важкі умови життя та праці акторів українських театрів. Він показав, що причиною цього було буржуазно-поміщицьке суспільство з його антигуманними законами життя та розтлінною мораллю.
Старицький уперше в українській літературі порушив тему життя та творчих буднів українських акторів. Ця п’єса, як зазначає автор у назві, «Із побиту малоруських акторів».
Драматург зображує діяльність прогресивних митців, що прагнуть своєю сценічною працею вірно служити народові. Борючися проти апологетів безідейного мистецтва, мистецтва для розваги, вони захищають основні принципи реалістичного, народного театру, його могутню соціально-виховну роль. Такими є Степан Безродний, Марко Жалівницький, Ганна Кулішевич та інші актори. До належить і молода талановита актриса Марія Лучицька.
У театрі Лучицька веде тривалу боротьбу проти сваволі та інтриг з боку бездарної артистки Катерини Квятковської, деспотичного антрепренера трупи Юрія Котенка, продажного репортера газети Аврама Юрковича та інших. Усі вони не тільки заважають творчій праці актриси, але й прискорюють її трагічний кінець.
Трагічна смерть артистки — типове явище у класовому тодішньому суспільстві, панівні кола якого вороже ставились як до справжнього мистецтва, так і до талановитих діячів сцени.
4. Бесіда за змістом драми «Талан»
• Яким епізодом автор розпочинає першу дію?
• Якими у творі показані майстри сцени, підсобні робітники, газетярі?
• Коли вперше ми знайомимося з драматичною актрисою Марією Лучицькою?
• Яке враження вона на вас справила?
• Чому стара няня вважає Квітку гідною парою Лучицькій?
• Чого не може вибачити акторка Квітці, якого колись дуже любила?
• Чому зрада мистецтва найбільше дошкуляє Марії Лучицькій?
5. « Акторські читання»
( читання п’єси в ролях від слів
VI.Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Робота в групах.
Поділіть героїв п’єси на групи за інтересами, побудуйте шкалу їх взаємовідносин.
2.     Які б поради ви могли дати головній героїні твору?
VI. Підсумок уроку
VII. Оцінювання
VIII. Домашнє завдання
1.     Дібрати цитати до характеристики образу Марії Лучицької.
2.     Завдання 3, 5 стор.110 ( підручник)

3.     Створити кольорограму психологічного настрою  актриси впродовж п’єси.

Урок. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості


 Урок №  3
Тема. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості
Мета: допомогти учням усвідомити значення реалістичних та символічних образів твору, особливості характеротворення, функції картин природи; розвивати навички аналізу епічного твору, характеристики персонажів, вміння порівнювати образи, зіставляти різні явища та поняття; виховувати тверді принципи, стійкість у життєвих незгодах, громадянські та патріотичні почуття.
Обладнання:
 Міжпредметні зв’язки, мистецький контекст: історія України, зарубіжна література, образотворче мистецтво.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Теорія літератури: образи-символи, засоби характеротворення, романтичний пейзаж.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Про патріотизм як складову громадянського життя завжди говорилося й говориться багато. У кожній державі є чимало патріотів. Щоправда, вони різні: одні лише задекларовують себе патріотами, інші намагаються діяти на користь рідної землі й народу, і тільки зовсім не багато з них має настільки глибокі почуття й переконання, що готові до самопожертви. Саме такими і є герої повісті М. Старицького «Оборона Буші», змальовані автором у високохудожній формі. Про них — наша розмова на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.  Гра « Доповни речення»
1) Коли відбуваються події повісті М. Старицького «Оборона Буші»? (Восени 1654 року.)
2) Чиїм володінням був раніше замок «Орлине гніздо» в Буші? (Роду польських шляхтичів Чарнецьких.)
3) Від кого й чому велася оборона Буші? (Від поляків, які хотіли повернути свої володіння й помститися.)
4) Чий це портрет: «.Струнка постава. Здається легесенькою, прозорою. Вродливого личенька риси й елегантні, й шляхетні; в чорних, стиснутих бровах криється непорушна воля й відвага»? (Орисі.)
5) Хто керував обороною Буші? (Сотник Завісний.)
6) Кому доручили очолювати оборону замку? (Дочці сотника Орисі.)
7) Хто така Катря? (Подруга Орисі, дружина хорунжого.)
8) Ким для Орисі був Антось Корецький? (Названим братом, коханим.)
9) Яку таємницю довірив отець Василь Орисі? (Що під церквою — пороховий погріб.)
10) Як після переходу на бік шляхти Антось зустрівся з Орисею? (Приїхав парламентером.)
11) Як чинили козаки, потрапивши в безвихідь, в оточення ворогів? (Убивали одне одного.)
12) Чим закінчується твір? (Орися підриває фортецю із собою, коханим, захисниками та ворогами.)
2. « Публічний виступ»
Зачитування власних фанфіків, складених вдома.
Аналіз, оцінювання.
IV. Формування вмінь та навичок учнів
1. Слово вчителя.
В історії братніх слов’янських народів — польського та українського — були такі трагічні сторінки, що рани, завдані того часу, болять і до сьогодні. Тепер уже, мабуть, не варто шукати винних у тому, що наші предки змушені були йти шляхом помсти й крові, але застерігати від мілітаризму, війни слід повсякчас.
2. Словникова робота  « Довідкове бюро»
Антимілітаризм  – широкий міжнародний рух проти політики мілітаризму, гонитви озброєнь, підготовки і розв’язання імперіалістами загарбницьких та грабіжницьких воєн.
3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
• Спробуймо визначити, в чому полягає антимілітаристське спрямування повісті М. Старицького «Оборона Буші».
Орієнтовні відповіді:
—  Досконало  словесно вималювані батальні сцени, змальовано, як  гине молодь, страждає і мучиться, як руйнуються сім’ї, нехтуються всі почуття.
 Зображено безглуздя війни, її антигуманна сутність, пов’язана з людськими вадами, аморальністю.
— Автор наголошує на безглузді і страхітті війни, її жахіттях, люди змушені захищати рідну оселю, своїх близьких, іти назустріч  загибелі.
Мужні захисники рідного краю відбивають атаки численного ворога і не погоджуються на ультиматум шляхти – скласти зброю і здати Бушу.
Вмотивовуючи такий вибір героями свого шляху, драматург співвідносить, зіставляє найрізноманітніші, часом прямо протилежні явища суспільства, події у житті героїв, знаходить і встановлює діалектичні зв’язки між ними і, таким чином, освітлюючи одне явище, одну подію через інші, створює цілісні, глибоко місткі за своїм змістом характери, які кожен зокрема і разом узяті й створюють авторську концепцію життя як творення добра.
Саме на тлі всенародної боротьби яскраво розкриті образи твору.
4. Робота над характеристикою героїв.
·        Визначити образні ряди повісті


·         Робота у групах
Поділити персонажів на 2 табори, що протистоять одне одному, заповнити таблицю

      Таблиця 1 групи                             Таблиця 2 групи
Патріоти
Загарбники
Орися Завісна
Ядвига
Шрам
Лянцкоронський
Катря
Юлія
Сотник Завісний
Потоцький
Денис
Чарнецький
Отець Василь
Пробощ-ксьондз

·        Вікторина «Чий портрет?»
1       “...з золотою китицею на правому плечі; високий, широкоплечий, з сивими
довгими вусами...” (сотник Завісний).
2       “...з чорними, ледве закрученими вусиками, з підголеною хвацько чуприною...” (хорунжий Гостроверхий).
3       “...карі очі...палають вогнем, на мармуровім чолі лежать не дитячі думи...” (сотниківна Орися).
4       “На йому довгі сап’янці з золотими острогами і срібна місюрка, а зверху наопаш - розкішний кармазиновий кунтуш з венеційського оксамиту, облямований горностаєм...” (граф Потоцький).
5. “...з горбинкою ніс загнувся йому гаком, нагадуючи дзьоб у хижого птаха; в зелених очах проблискує сваволя і лютість” (Чернецький).      
6      «...на ... просвітку вирізувалась показно широчезна спина й груба, жилава шия, на якій зручно було б гнути обіддя” (Вернидуб).
7. «І криклива пишнота, і вираз обличчя, що довчасно злиняло на розпусних ночах, і хітливі безсоромні очі, і млява, знесилена постава — нагадували швидше фігуру знудженої повії, ніж мужнього ватага Посполитої Речі».( Потоцький)
8. «Огрядний і стрункий — красень-юнак; його біле, благородне чоло обмежали золотисто-каштанові кучері, на виразнім обличчі світилися ласкою і відвагою сині очі».( Антон Корецький)
·       


Любовна


Національно – визвольна
б – ба
Схарактеризуйте образи за сюжетними лініями, доберіть цитати, що підтверджують це.


                    
                        Сотник Завісний                                          Антось
                        Шрам                                                             Орися
                       Вернидуб                                                        Катря
( Самостійна робота в парах)
Орися ( вмілий керівник, вірна обов’язку, народним святиням,спроможна на сильні почуття,патріотка, рішуча, розсудлива,здатна на самопожертву).
Антось(романтик, чесний, ніжний, вірний присязі,рішучий, шляхетний,вдячний, спроможний на сильні почуття, романтик, здатний на самопожертву).
Сотник Завісний ( мудрий, сміливий, щирий, вправний командир,стійкий у вірі,вірний обов’язку,військовому наказу,ніжний люблячий батько)
·         Проблемне запитання   учням
1) Якими прийомами  характеротворення  користується автор для такого яскравого  змалювання  героїв у повісті?
( прийом контрасту (оборонці — позитивні, загарбники — негативні); широке використання описів (портретні характеристики, інтер’єр, пейзаж);образи статичні, вже сформовані; романтичне забарвлення персонажів (незвичайні герої за незвичайних обставин).
2) Крім звичайних образів, у повісті М. Старицького є й образ-символ.  Назвіть його. (Це образ Ісуса Христа, який прийняв мученицьку смерть за людей.)
5. Робота з текстом.
• Знайдіть у повісті пейзажі й проаналізуйте їх.
1) «Сонце, сідаючи за гору по той бік Дністра, проглянуло з-поза хмар на хвилину і останнім променем попрощалось з землею; він спалахнув жарким полум’ям на високім хресті і полинув, згасаючи, до високостей темрявих».
2) «Холодне, беззоряне небо…. Невідмовне, глухе; чорна хмара грізно здіймалась зі сходу, і в неосяжній пітьмі миготіли лишень блискавиці далеких пожарищ….»
3) «Тихий літній вечір. На заході гасне поволі рожевистий світ».
4) «Яскраве літо і спека. Розжеврене небо безхмарне високо знялось у безодній блакиті. Вітер ані шелесне; буйне жито своє стигле колосся до землі клонить, мов проситься на спочинок у снопи…»
 ( очікувані відповіді)
Перший і другий пейзажі підкреслюють тривожний стан людей перед нападом ворогів, їхні передчуття. Природа ніби пророкує трагічні події. Другий і третій пейзажі подаються перед розповіддю про щасливе дитинство Орисі в батьківському домі; про повноту щастя закоханої дівчини.
V. Закріплення знань, умінь та навичок 
·        Заповнити анкету героя
( кожен з учнів зі скриньки витягує ім’я того персонажа, кого анкетує. Орися, Михайло Завісний, Антось Корецький, Потоцький)
Анкета літературного героя

 1. Ім’я персонажа.
2. Вік, соціальний стан, походження.
3. Портрет, особливі прикмети.
4. Місце проживання.
5. Спосіб життя.
6. Родина.
7. Коло спілкування (друзі, вороги).
8. Життєвий девіз.
9. Мета життя.
10. Захоплення, уподобання.
11. Риси характеру.
12. Вчинки,  поведінка.
13. Мовлення героя


   


VI. Підбиття підсумків уроку
Учитель:  Драма « Оборона Буші» представляє нам один із трагічних моментів боротьби українського народу проти польсько – шляхетських загарбників уже після Переяславської ради. П’єса наповнена могутнім пафосом справжнього народного патріотизму, любові до Вітчизни: усі знають, що йдуть на загибель,  але не вагаються, бо треба допомогти з’єднатися силам Хмельницького й Богуна. Звертаючись до складних і драматичних періодів історії українського народу, змальовуючи героїв своїх історичних творів сповненими сили й душевної краси, Старицький виявив віру в краще майбутнє України.
·        Гра « Вислови думку».

-         Чи зберегли його нащадки почуття самопожертви, патріотизму і сьогодні? Доведіть думку прикладами з життя.
-         Що ви знайшли у творі важливе для себе?
VII. Домашнє завдання
Дати відповідь на запитання:
«Що для мене зрада», чи « Що означає бути справжнім українцем»
Прочитати драму « Талан», підготувати повідомлення про М.Заньковецьку